Захист журналістів – справа рук самих журналістів.

В сучасному суспільстві склалася „нездорова” ситуація: журналісти не можуть не тільки вільно отримувати необхідну їм інформацію, а і захисти свої професійні права і свободи. Основною причиною такого явища є незнання працівниками медіа-сфери особливостей законодавства ЗМІ.

З метою покращення юридичної грамотності журналістів 7 жовтня в «Будинку друку» було проведено семінар на тему «Правове регулювання журналістської діяльності в Україні». Конференція організована громадською організацією «Інститут розвитку регіональної преси» за підтримки Посольства Федеративної Республіки Німеччина та Міжнародного фонду «Відродження».

На семінарі були присутні журналісти запорізького регіону, юристи та майбутні журналісти.

На конференції серед інших гостей була Юка Гаврилова, присутня голова юридичного бюро для журналістів Київської незалежної медійної профспілки, а також Олександр Бурмагін, медіа-юрист даного бюро (в минулому – журналіст). Вони продовж кількох годин ознайомлювали гостей семінару з нововведеннями в законодавстві, що стосуються медіа-сфери. Зокрема, повідомили, що від 1 січня 2011 року в дію вступили нові Закони України «Про захист персональних даних» та Закон «Про доступ до публічної інформації». Згідно цим законопроектам, відтепер такого поняття, як «інформаційний запит» не існує. Тепер, аби отримати необхідну інформацію, журналістові треба надсилати «запит на інформацію». Змінилися також і строки надання відповіді на запит на інформацію – 10 днів скоротили до п’яти. Також 9 травня 2011 року були внесені зміни до Закону України «Про інформацію». Ці нововведення стосуються правил використання журналістом технічних засобів, правил оформлення запиту на інформацію, обмеження прав особи на отримання інформації та інших не менш значущих факторів.

Запрошені на семінар практикуючі журналісти розповіли про особливості проведення журналістського розслідування та про межі безпеки самого журналіста.

Учасники отримали практичні навички складання предметних інформаційних запитів до органів влади; оскарження відмови у доступі до інформації, зокрема, через суд. До роздаткових матеріалів були включені зразки запитів, заяв, скарг, позовних заяв тощо. Навчання проводилось на прикладах реальних справ та судової практики.

Олександр Бурмагін порадив усім журналістам у разі порушення їхніх прав та свобод не закривати на це очі, а звертатися до правових інстанцій. Наприклад, можна звернутися до Інституту розвитку регіональної преси, де Вам гарантовано буде надана необхідна юридична допомога. Електронна адреса Інституту: info@irrp.org.ua, irrp@ukr.net.

Журналіст як ніхто інший має захищати свої професійні права та свободи. Адже від цього залежить достовірне інформування українського суспільства.

Студентка 3 курсу ІЖМК
Дар’я Гайдук