Чи було вам колись цікаво, яка вона журналістика в Америці та як американські публіцисти оцінюють українські ЗМІ?

16 травня до Класичного приватного університету завітали гості з Канади: головний редактор газети «Dailypress» Райан Гілкрест та журналістка Едріан Мейфілд. Вони розповіли про особливості їхньої роботи та відповіли на цікаві запитання.

 

 

 

 

Райан працює в газеті близько 18 років, за цей значний проміжок часу він встиг попрацювати в багатьох медіасферах, примірити на себе ролі журналіста, фотографа, редактора, кореспондента. Зараз його обов’язки як головного редактора, полягають більше в координації служби новин і контролі роботи працівників.
Едріан розпочала свій шлях журналіста ще в університеті. Там вона вивчала писемність та ще не знала чим буде займатись у житті. Трохи згодом вона захотіла спробувати себе в університетській редакції газети,  їй дуже сподобалось і з часом вона навіть зайняла посаду головного редактора.  У 2014 році Едріан закінчила університет та влаштувалася до «Dailypress» практиканткою.

Райане, скажіть, що потрібно, щоб стати хорошим журналістом?
- Є кілька факторів, які я хочу бачити в майбутньому робітнику, це: вміння писати про побачене, писати логічно, правильно формулювати питання, добре говорити та вміти презентувати себе. А взагалі, головне, щоб подобалось - дуже добре мати таку команду, яка «горить» своєю роботою.

Чи чиниться тиск на журналіста та редакцію в Америці, чи може бути така робота небезпечною?
- Деякі ситуації можуть викликати небезпеку, якщо ти необачний. А загалом це поодиноке явище.
 
Що ви думаєте про українську журналістику та про людей, що її створюють?
- В українських ЗМІ я побачив тенденцію висвітлювати правду. Дуже хочу і надалі спостерігати розвиток незалежної журналістики. Ваші журналісти працюють в набагато важчих умовах на відміну від американських, через це я захоплююсь тими людьми, що обрали цю професію в Україні.
 
Чи пишете ви про міжнародні новини та чи висвітлюєте ви новини про Україну в «Dailypress»?
- Так, ми пишемо про міжнародні новини, але цим не займаються наші журналісти, інформацію ми беремо з інформаційних сайтів. Про Україну також зараз не так багато згадок, як 2 роки тому, але ви часто зустрічатимете новини про неї на нашому сайті. Я вважаю, що кожен освічений американець знає про ситуацію в Україні сьогодні.
 
 
 
Едріан, на вашу думку, чи є незалежноюжурналістика в США від політики?
- Думаю, так. Потрібно і важливо розділяти ЗМІ і політику. Коли ми іноді працюємо з політиками, то висловлюємо своє враження про їх чинність, і робимо це тільки тому, що маємо трохи більший доступ до спілкування з ними, ніж громадськість.
 
Як на вашу спільну думку чи є російські ЗМІ незалежними та правдивими?
- У Америки з Росією є спільне минуле. І нам є з чим порівняти спільні новини. На нашу думку російські ЗМІ не є незалежними і загалом в США їм прийнято не довіряти.
 
Едріан, а як ви перевіряєте інформацію під час  журналістської діяльності?
- Найкраще джерело - це часом ті, хто не хоче з вами говорити – поліція. Якщо я висвітлюю якийсь злочин, спершу я говорю з ними. Потім спілкуюсь з людьми, свідками того що сталось, якщо це вбивство - з родичами загиблого. Вони можуть і не знати всього що сталось, але вони розкажуть мені про цю людину, що дуже допоможе. До того ж, якусь інформацію про злодіяння поліція сама може викладати в публічний доступ.
Важливий момент: підтвердженні джерела з великою кількістю опитаних  повинні бути якомога частіше, якщо ні – це не дуже хороша стаття.
 
Які проблеми ви можете виділити у журналістський діяльності?
- Потрібно бути «товстошкірим». Люди часто дуже негативно ставляться до запитань: було дуже важко звикати до агресії, яку проявляють опитувані, чуючи про мою професію. Але я тільки роблю свою роботу, не більше.
 
Райане, які ви можете виділити проблеми в український журналістиці?
- В Україні немає такого поняття як «права журналістів». Немає законів, які б підтримували роботу журналіста, захищали його на правовому рівні. В Америці такі права існують.
- Корупція. Люди в Україні не дуже довіряють ЗМІ, тому що думають, що вони під чиїмсь впливом.
Першим газетам в США вже майже 200 років, нашій - 120. В України ще не має такого міцного підґрунтя, у вас все ще попереду.
 
Чи важко влаштуватися до вас на роботу?
- Для цього вам потрібно знати англійську на рівні мовця, хороший словниковий запас і хист до написання, вміння спілкуватися. Відверто кажучи, навіть для випускників США це важко, тому що, наприклад, я на місяць оброблюю майже 200 листів з проханням взяти на роботу, а кадрів у підсумку дуже обмежена кількість.
 
Що ви вважаєте привабливим в своїй професії?
- Обставини різні кожен день, немає рутини, нові новини, нові проблеми.
Я кожен день насолоджуюсь цим викликом.
 
Бажаєте спробувати себе в Американський журналістиці?!
GLOBAL UGRAD – програма з обміну студентів. Подивіться, як працює журналістика в США. Повне фінансування, від вас потрібно тільки бажання та добре знання англійської.
Ванін М.О., студент І курсу,
група ДЩ-115