Мандрівна виставка «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра»: інформаційно-просвітницький місток МІОК та ІЖМК

20 жовтня 2017 р. команда Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка» презентувала мандрівну виставку «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра» у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці за сприяння кафедри журналістики, реклами і соціальних комунікацій Інституту журналістики та масової комунікації Класичного приватного університету та за підтримки Олійник Ірини Володимирівни, заввідділу виховної та позашкільної роботи Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Запорізької міської ради, в організації долучення до заходу шкільної громади та вчительської спільноти м. Запоріжжя; Департаменту культури і туризму Запорізької міської ради в особі Заступника директора департаменту - начальника управління культури департаменту культури і туризму Запорізької міської ради в особі Черниш Ірини Володимирівни.

Для всіх українців цей рік особливий – рік соборності, солідаризму, рік відзначення 50-ти років з дати народження спільної інтелектуальної, культурної, політичної, мистецької, просвітницької, інформаційно-комунікаційної платформи – Світового Конгресу Українців, який в умовах абсолютної самоорганізації утвердив національний пріоритет, усупереч тоталітарному режиму на материковій Україні сформував матрицю смислів ідеї нації. 

Ми вдячні Міжнародному інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою НУ „Львівська політехніка” за можливість бути причетними до такого масштабного інформаційно-просвітницького проекту, як «Мандрівна виставка Світового конгресу українців: вчора, сьогодні, завтра» в особах: 

  • Ірини Ключковської, директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК);
  • Андрія Яціва, заступника директора МІОК;
  • Оксани П’ятковської, старшого наукового співробітника МІОК;
  • Юрія Марусика, молодшого наукового співробітника МІОК.
  • Олени Медведєвої, молодшого наукового співробітника МІОК.

Захід зібрав школярів, студентство, викладачів, культурно-освітню громаду міста і не тільки виконав просвітницьку місію, а й забезпечив міжрегіональну культурну комунікацію!
«Чуєш, брате мій!» – гімн українських емігрантів, пісня січових стрільців та реквієм всім полеглим борцям за волю України – символічно пролунав на початку вечора і задав музичний ритм. Бандура…вічний інструмент-місток між українцями в різних куточках світу, тож його живе звучання на такій зустрічі стало зворушливим, шляхетним та урочистим. 

Неймовірні українські композиції були виконані Ансамблем бандуристів Запорізької обласної філармонії „Божена” у складі: 

  • Заслуженої артистки України Ольга Беженарь
  • Вікторії Терещенко
  • Олександри Бабаніної
  • Іоанни Теряник
  • Ірини Скляренко

Представники МІОКу Андрій Яців, Оксана П’ятковська та Юрій Марусик презентували присутнім концепцію та структуру виставки, розповіли про Світовий Конґрес Українців, ключові напрями діяльності СКУ, які детально висвітлені у проекті. Дуже цікавими були презентації проектів Інституту, що реалізовані у співпраці із СКУ, спрямовані на інтенсифікацію зацікавлення історією та сучасною діяльністю української діаспори, що все своє існування діяла в контексті українського державотворення. Зокрема, йшлося про проекти за участі українських дітей та молоді з України і з-за кордону, які реалізовує Інститут, а саме «Відкриймо для України українську діаспору», «Назустріч новій хвилі», «Культура єднає» та ін. Гості презентації дізналися про заходи з відзначення 50-ліття СКУ в Україні та світі, переглянули відеоролики, створені студентами НУ «Львівська політехніка» у рамках проекту «Молодь про Світовий Конґрес Українців».

Наша кафедра поділилася своїми напрацюваннями в рамках дослідження інформаційно-комунікаційної діяльності українських емігрантів. Зокрема, гордістю як нашого Інституту, так і всього українського науково-культурного кола є унікальний Проект зі збереження та поширення інтелектуальної спадщини української еміграції Олега Вікторовича Богуславського – Електронна бібліотека «Diasporiana»
Цікаво, що, перебуваючи на грандіозному заході, організованому МІОК спільно з СКУ, «Дні української діаспори 2017», ми зустріли у Львові тих канадських українців, які не просто знайомі з Олегом Вікторовичем, а й є активними поповнювачами його «віртуальних» полиць. Родзинкою стала унікальна експозиція архівних матеріалів із фондів «Diasporiana» про Гаврила Гордієнка, видатного козака, громадсько-політичного діяча діаспори із Запоріжжя, тодішнього Олександрівська, який брав участь у національно-визвольних змаганнях 1917-1921 рр. Зокрема, в експозиції можна було переглянути мемуари, архівні документи та унікальні фото. Також присутні змогли ознайомитись із колекцією вітальних листівок, що зліталися в Запоріжжя з усіх куточків світу – Канади, Америки, Австралії, Європи, несучи в собі потужні символи й коди.

Марина Дядюн – завідувач відділом документів з гуманітарних наук Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, від імені колективу висловила побажання, щоб мандрівна виставка повернулася до них на триваліший термін для того, щоб ще більше відвідувачів змогли познайомитися зі Світовим Конґресом Українців. На завершення презентації – оригінальний музично-інформаційний перформанс від Тараса Білки, журналіста, музиканта, фронт-мена гурту «Крапка», володаря однієї з найбільших колекцій українських етнічних музичних інструментів, який вразив усіх магією звуків із сакральних південно-українських інструментів та смішними і зворушливими історіями з концертної діяльності з цими автентичними скарбами. Після презентаці усі присутні мали можливість взяти участь у майстер- класі із Петриківського розпису, який провела Катерина Прохорова, багаторазова переможниця мистецьких конкурсів, талановита майстринія Петриківського розпису, студентка освітнього напряму «Дизайн» Інституту журналістики і масової комунікації КПУ м. Запоріжжя. До того ж, Катерина Прохорова подарувала нашим гостям подарунки – дощечки з петриківкою, які, сподіваємося, стануть гарним спогадом про захід. Також висловлюємо щиру персональну подяку в організаційних питаннях:

  • Таїсії Олександрівні Огаренко, першому проректору, д.соц.н., професору;  
  • Покатаєву Павлу Сергійовичу, першому проректору, д.держ.упр., проф. •
  • активним студентам груп ДЖ 115 та ДРК 115: Мухамеду Іса, Ганні Барановій, Вікторії Кудрі, Артуру Азаренкову, Альбіні Горбатюк

Чудовим останнім акордом зустрічі стало відвідування о. Хортиці, зокрема Запорозької Січі, що символічно закріпило націотворчі інтенції такого важливого заходу!

Оргкомітет заходу: Вікторія Ковпак, Алла Кліщ
Фото: Мухамед Іса, МІОК, Алла Даниленко

ДОВІДКА

Метою виставки «Світовий Конґрес Українців: вчора, сьогодні, завтра» є поширення знань про Світовий Конґрес Українців та популяризація діяльності СКУ серед широкого кола громадськості в Україні та світі. Організатори прагнуть ознайомити українців з роботою найавторитетнішої української організації у світі (СКУ) та долучити молодь й інші середовища громадськості до поширення інформації про історію та діяльність Світового Конґресу Українців, а також до участі у просвітницьких проектах, спрямованих на співпрацю зі світовим українством.У матеріалах виставки висвітлено історію та діяльність Світового Конґресу Вільних Українців (1967–1993 рр.) та Світового Конґресу Українців (1993–2017 рр.), представлено найвагоміші проекти СКУ, подано біографії відомих діячів СКУ та української діаспори, унікальні архівні документи, історичні фотографії та відеофільми. Виставку створили працівники Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» за підтримки Світового Конгресу Українців з нагоди 50-ліття СКУ. Архівні матеріали були надані Світовим Конґресом Українців та Центральним державним архівом зарубіжної україніки.Старт проекту відбувся 17 жовтня 2017 р. в Києві у приміщенні Верховної Ради України, після чого виставка «помандрувала» до Полтави (18 жовтня), Дніпра (19 жовтня) та Запоріжжя (20 жовтня).