Цікаві факти про видавничу справу


 

 

 

  • Папір був винайдений у Китаї. На території сучасної Європи паперове виробництво стало поширюватися приблизно в XI ст. н. е.
  • У середині XI ст. китайський коваль Бі-Шен навчився складати з окремих письмових знаків, вирізаних на глині, цілу друковану форму.
  • Першу бібліотеку в Київській Русі зібрав князь Ярослав Мудрий. Вона була заснована при Софійському соборі в 1037 р. Крім державних актів у цій бібліотеці зберігалися церковні книги та література з історії, географії, астрономії, філософії. У ній були також зібрані твори візантійських авторів, давньогрецьких істориків і мислителів: Аристотеля, Геродота, Плутарха.
  • У період Середньовіччя книги писали тільки в монастирях, де і утворювалися бібліотеки. Перша у Європі світська бібліотека була створена в 1250 р. у Паризькому університеті. У громадських бібліотеках середньовічної Європи книги приковувались до полиць кайданами. Такі кайдани були достатньо довгими для того, щоб зняти книгу з полиці й прочитати, але не давали винести книгу за межі бібліотеки. Ця практика була поширеною до XVIII ст., що було зумовлено великою цінністю кожного екземпляра книги.
  • Цікаво, що спосіб друку відбитками – друкарню – винайшов у XV ст. Йоганн Гутенберг. Він першим винайшов, як виготовляти окремі металеві літери однакового розміру. Він також запропонував спосіб поєднання окремих букв у рядок – верстку. Крім того, Й. Гутенберг придумав і як скріпити окремі рядки в єдину сторінку. З ім’ям Й. Гутенберга пов’язаний винахід рецепту фарби, яка рівномірно зафарбовувала друкарську форму й давала чіткий відбиток, який швидко висихав.
  • В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу у в’язницю потрапила знаменита Французька енциклопедія, укладачами якої були Дідро й Д`Аламбер. Книгу звинувачували в тому, що вона ніби шкодить релігії та суспільній моралі.

Друкарських машинок більше не виготовлятимуть

    • Минулого року закрилася фабрика Godrej and Boyce, яка розташовувалася в Мумбаї та була останнім у світі виробником друкарських машинок. До 1867 р., коли побачив світ цей інструмент поліграфічної справи, людська праця була значно дешевшою, ніж дорогий високотехнологічний пристрій. Однак вже через кілька десятиліть друкарські машинки стали незамінними в усіх сферах, де був навіть невеликий документообіг.
    • Першою масове виробництво друкарських машинок налагодила американська фірма Sholes and Glidden, це сталося у 1873 р. Тоді ж було впроваджено цілий ряд стандартів, якими ми користуємося дотепер, зокрема клавіатуру Qwerty.
    • Так само, як свого часу друкарські машинки витіснили перо і чорнила, тепер їх місце зайняли комп’ютери та принтери. Це й не дивно, адже зараз, навіть найпростіший комп’ютер, який за функціональним призначенням переважає машинку в сотні і тисячі разів, коштує стільки ж, скільки ця сама машинка.
    • На складах Godrej and Boyce залишилося всього 500 виготовлених раніше друкарських машинок. Сьогодні викликають подив обсяги цього продукту, які випускалися підприємством ще 20 років тому, а це понад 50 тис. друкарських машинок на рік. А от за минулий рік було продано всього 800 штук.
    • Тепер друкарська машинка по праву отримає своє місце в музеях. А оскільки з кожним роком кількість робочих екземплярів цього пристрою буде лише зменшуватись, то й ціна його значно зросте. Тому добре подумайте, перш ніж виносити на смітник цю, здавалося б уже зовсім не потрібну річ, – ймовірно вже в недалекому майбутньому ви зможете отримати за неї цілком пристойну суму.