Історія професії

Професія юриста – одна із найдавніших у людському суспільстві. Професія юриста виникла у Римі у VI столітті, а перший юридичний факультет в Європі був створений в університеті м. Болонья (Італія) у XII ст. На Україні спочатку деякі відомості з права викладалися в монастирях Києва, Чернігова, Галича, Луцька, а у 1661 році було засновано Львівський університет, серед чотирьох факультетів якого був і юридичний.

День юриста з'явився в календарі України за Указом Президента № 1022/97 від 16.09.97. Це свято, яке об'єднує юристів різних сфер діяльності, що стоять на захисті прав і свобод українців. Професійне свято людей, усе життя яких підпорядковане гаслу «Знати право, служити праву, захищати право», відзначається щорічно 8 жовтня.

З державою все гаразд, – вважають юристи, – якщо її Основний закон – Конституція, не обмежує громадянські права і свободи, а, навпаки, розширює та поглиблює їх. В Україні, державі з доволі вміло написаною конституцією і не дуже вміло виконуваними законами спеціальність юриста займає лідируючі позиції.

Специфічною рисою діяльності юриста є повсякденне зіткнення з найрізноманітнішими життєвими ситуаціями, юридичними казусами, які мають деякі спільні ознаки і у той же час часто істотно відрізняються. Досвідченим юристам добре відомо, що на практиці фактично не буває цілком ідентичних справ, випадків, абсолютно тотожних ситуацій, а відтак не може бути і стереотипів для їх вирішення. У професії юриста має місце нагальна потреба у творчому підході до встановлення істини у кожній конкретній справі, постійний пошук, можливість миттєво орієнтуватися у ситуації, готовність до прийняття нестандартних у межах закону рішень.