Соціальний театр руками студентів ІЖМК або Весь світ – театр. Ми в ньому актори

«Ми не професійні актори! Ми не претендуємо на «Оскар» та бурні оплески. Перш за все, ми – звичайні студенти, які проти повсякденних стереотипів!». З такою позицією 28 квітня 2014 року виходили на сцену рідного університету, а згодом й „Інженерки”, студенти Інституту журналістики і масової комунікації. 

Вони на чолі з тренеркою Світланою Валько в рамках триденного тренінгу, організованим Запорізьким обласним благодійним фондом «Гендер Зед», підготували для своїх друзів, одногрупників, викладачів та незнайомців соціальну виставу «Театр проти гендерної дискримінації».

П’ять невеличких абсолютно імпровізованих постановок із різними героями та актуальними проблемами над якими, на превеликий жаль, у наш час мало хто замислюється, оскільки сам є одним із творців звичних стереотипів.

Тож герої на сцені і почалося: хлопець забороняє дівчині палити мотивуючи це тим, що вона майбутня мати; іншій не дозволено самій ходити на дискотеку: «А раптом до тебе хтось чіплятиметься, що ти тоді робитимеш?»; третьому не подобається животик коханої, четвертий відмовляється навчати боротьбі: «Ти ж дівчина! Балет на другому поверсі!»; а п’ятого з легкістю беруть на роботу тільки тому, що він чоловік. Все це – подвійні стандарти, дискримінація по зовнішньому вигляду та дискримінація за статтю. І це тільки мала частина існуючих проблем на які необхідно звернути увагу. 

Сама вистава тривала кілька хвилин, після чого глядачі мали нагоду поспілкуватися з героями та поставити їм будь-яке питання. Обговорення викликало бурні дискусії. Зал засуджував героїв за їхню поведінку, а ті натомість шукали виправдання собі. 

На останок, «акторам» дали можливість знову стати собою. Студенти зітхнули з полегшенням, на вустах заграли щирі посмішки, а слідом полетіли туфлі. «Ну, нарешті я знову я!», – промайнуло в голові.

У скінчено, всі розбіглись хто куди, «цирк поїхав на гастролі»…

Цікаво, після побаченого хоча б хтось на хвилинку задумається чи скаже: «З цим потрібно щось робити!»? Якщо це сталось, то це вже велика перемога для «акторів» – простих студентів, які поглянули на світ іншими очима.

Як говорила тренер Саша Мальцева: «Права людини неподільні!». Тому, друзі, не страждайте стереотипами! Руйнуйте їх!

 

Ірина Ярко,

студентка ІV курсу ІЖМК