Регіональну науково-практичну конференцію «Філологічні обрії професора В. А Чабаненка» у ЗНУ відвідали викладачі кафедри журналістики, реклами і соціальних комунікацій

У цьому році В.А. Чабаненко, видатний науковець, мовознавець, літератор, громадський діяч, поет мав би святкувати свій 80-річний ювілей. У жовтні на філологічному факультеті Запорізького національного університету провели регіональну науково-практичну конференцію «Філологічні обрії професора В. А Чабаненка», присвячену памʼяті Вчителя, Особистості, яка є іконою епохи.

 

 

Віктор Антонович уособлював цілу епоху професорів, доба яких не зійшла марницею, не канула безслідно в небуття, а його судження – чи то у віршах, чи то у прозі, чи то в наукових статтях, а особливо цінно в роздумах на лекціях, у підсумках свого нелегкого шляху – ставали своєрідними ковтками цілющого повітря і променями світла, вчили студентство всебічно аргументувати, логічно переконувати в дискусіях щодо мовного питання, громадянського суспільства.
Людина шляхетних душевних рис, безкраїх творчих і наукових діапазонів, основними стовпами якої були завжди висока моральна вимогливість до себе, шляхетність. Завжди осяяний ідеями і думками. Зосереджене, заглиблене, духовне, подвижницьке, невтомне життя людини-творця згадували всі присутні на пленарному засіданні конференції, що з перших хвилин набула атмосфери затишного спільного кола однодумців, який об’єднує спогад про велику Людину.

Координатор конференції – доцент кафедри української мови Ірина Ільченко, у минулому його аспірантка – ділилася своїми спогадами і згадувала його наукових послідовників, вихованців, серед яких автори 21 наукової дисертації, написані під керівництвом В. А. Чабаненка, вони працюють на кафедрах філологічного факультету та журналістики, в інших ВНЗ України. 
Як згадує І.М. Бакаленко у своєму дописі: «Сьогодні його учні й колеги продовжують розпочату ним роботу, а в останні кілька років був започаткований ще один напрям – з досліджень життя і творчості Віктора Чабаненка, чий творчий доробок систематизується і популяризується. Окрім його колег та студентів університету у заході взяли участь гості з харківських, бердянських, мелітопольських, дніпропетровських та інших запорізьких вишів, а також письменники, громадські діячі тощо. Видатний діяч сучасності, науковець, освітянин, дослідник історії та фольклору Нижньої Наддніпрянщини, член Національної Спілки письменників України, почесний голова Запорізької обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, академік Академії Наук вищої школи, Заслужений діяч науки й техніки України, лауреат премій ім. Павла Чубинського, Якова Новицького та Дмитра Яворницького, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня – Віктор Чабаненко назавжди залишився у пам’яті тих, хто був із ним знайомий».

Сьогодні його пам’ять увіковічена у назві вулиці – імені академіка В. А. Чабаненка, у меморіальній дошці на будівлі головного навчального корпусу ЗНУ, проте він сам все своє життя повертав на мапу історичної пам’яті імена свідомих українців, зокрема світового українства. Адже саме з його легкої руки як голови управи Запорізького осередку вивчення української діаспори (ЗОВУД) з’явився «первісток» – друкований «Вісник Запорізького осередку вивчення української діаспори» – у ювілейний рік мецената Яра Славутича, його 85-річчя.
У передмові він написав: «Ідея створення цього осередку належить вихованцеві нашого університету , нині відомому вченові і поетові ярові Славутичу, який мешкає в Канаді. А Фонд же його імені, що також знаходиться в Канаді, зголосився фінансово підтримати дослідницьку й видавничу діяльність запорізьких ентузіастів». Так Віктор Антонович формував нове суспільство, яке мало вийти з простору «власного досвіду» і перейти у простір «знання» шляхом взаємодоповнення материкового і діаспорного українознавства, структурованого в рубриках: «Літературознавство», «Мовознавство», «Публіцистика, журналістика», «Постаті», «Ювілеї, відгуки, хроніка». Статті, есеї, унікальні передруки з еміграційних видань, листи, переклади, уривки з творів.

Сьогодні його справу продовжено в Проекті зі збереження та поширення інтелектуальної спадщини української еміграції Олега Вікторовича Богуславського – Електронній бібліотеці «Diasporiana» та загалом у запорізькій науковій школі з вивчення інформаційно-комунікаційного простору української діаспори. Тож і доповідь називалася «В.А. Чабаненко – “транслятор смислів” Запорізького осередку вивчення української діаспори».
Розроблена Віктором Антоновичем ґрунтовна праця «Програма спецкурсу (факультативу) “Історія українського мовознавства в діаспорі”» містить майже сотню славетних імен вчених, хто започатковував і розвивав українознавчі студії в країнах Центральної, Східної і Західної Європи, Північної Америки, в Австралії тощо. За його словами, цей «історичний феномен» – надбання світового українства – мав стати логічним пазлом у розумінні українського питання – мовознавчого, мистецтвознавчого, соціокультурного, політичного – студентами-словесниками. 
Віктор Антонович із потужною науковою та особистою інтуїцією відчув той потенціал, ту діаспорну комплементарність світового українства.
Саме тому ще одним ресурсом взаємодоповнення українського національно-патріотичного дискурсу був обмін літературою, зокрема з Яром Славутичем.
Пам’ятною є розвідка Віктора Антоновича про історію запорозької колонізації Аляски, вперше зафіксованої громадським діячем, журналістом, перекладачем і священнослужителем Агапієм Гончаренком, потім графом Лелівою, що окреслила перспективи дослідження майбутнім поколінням – одіссея запорожців  кінця 18-го століття – одну з найяскравіших сторінок історії початкового періоду української діаспори.
Серед гостей-доповідачів пленарного засідання були також корифей запорізької журналістики, голова Єврейської ради Запорізької області Борис Естеркін, з яким були друзями зі студентських років, та відомий письменник, лауреат Міжнародної премії ім. І. Франка Костянтин Сушко.
Кафедра журналістики, реклами і соціальних комунікацій висловлює вдячність декану філологічного факультету, професору Тамарі Хом’як та доценту кафедри української мови, координатору заходу, Ірині Ільченко за подаровану серію збірників ЗОВУД та автобіографічні спогади В.А. Чабаненка «Із глибин пам’яті», що стануть  цінним джерелом для освітян та студентства.

Фото О. Меркулової та І. Бакаленко
Кафедра журналістики, реклами і СК ІЖМК КПУ