Науково-практичний круглий стіл «Світове українство як апологет та реставратор української національної ідеї»: думки, дискусія, рішення

Минулий тиждень наукове життя Інституту журналістики й масової комунікації доповнився проведеним науково-практичним круглим столом «Світове українство як апологет та реставратор української національної ідеї», організований кафедрою журналістики, реклами й соціальних комунікацій за підтримки електронної бібліотеки української діаспори «Diasporiana», проекту зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння та Канадсько-українського бібліотечного центру ЗОУНБ.

 

 

Про позитивний досвід української діаспори в конструюванні українського національного наративу, ретрансляції націєтворчого дискурсу, тяглість державотворчого процесу України зібралися обмінятися думками педагоги, соціологи, журналісти, бібліотекари, школярі та студенти.
На засіданні Круглого столу всі присутні мали можливість ознайомитися із відеороботою запорізьких школярів (ЗОШ № 38) Русєва Матвія та Щербакова Анатолія про видатну художницю та модельєрку Соню Делоне, яка народилася в Україні, але стала відомою в Парижі. Хлопці розповіли на круглому столі про ідею створення сюжету та особливостями роботи над темою та сюжетом. Примачек Тетяна Михайлівна, заступник директора ЗОШ № 38 поділилася досвідом виховання соціально свідомої та патріотично спрямованої молоді.
Студенти-журналісти групи ДЖ-115 підготували відеопрезентацію електронної бібліотеки української діаспори «Diasporiana», єдиної не лише в Європі, але й у всьому світі. Майбутні журналісти самостійно протестували зручну та мобільну бібліотеку з унікальним контентом та поспілкувалися із її засновником – Олегом Вікторовичем Богуславським, д.соц. ком, професором, директором Інституту журналістики й масової комунікації КПУ.
На засіданні Круглого столу Олег Вікторович Богуславським докладніше розповів про проект зі збереження інтелектуальної спадщини української еміграції та розсіяння «Diasporiana», про виклики й перспективи електронної бібліотеки, про основних користувачів та джерела натхнення для щоденної роботи над наповненням контенту.
Студентсько-викладацький тандем Олександри Коцило, студентки Коледжу Класичного приватного університету, та Вікторії Анатоліївни Ковпак, д.соц. ком. кафедри журналістики, реклами й соціальних комунікацій ІЖМК, втілився в цікавому сюжеті про Миколу Бідняка, українця, художника-іконописця, який писав устами та довгий час творив поза Україною. Оператором та режисером-монтажу виступив колишній випускник ІЖМК – Максим Балагура.
Вікторія Анатоліївна Ковпак виступала модератором на Круглому столі, окреслила основні напрямки дослідження української діаспори, яке здійснюється на кафедрі журналістики, реклами й соціальних комунікацій ІЖМК, презентувала основні напрацювання:
- проведення Першої міжнародної науково-практичної інтернет-конференції «Національно-патріотичний досвід світового українства в соціальнокомунікаційному дискурсі» (15–17 жовтня 2017 р.);
- співорганізація мандрівної виставки «Світовий Конґрес Українців: учора, сьогодні, завтра» від Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків із діаспорою МІОК НУ «Львівська політехніка»;
- заснування спеціальної номінації «Світове українство як апологет та реставратор української національної ідеї» для учнів класів гуманітарних профілів (українська мова та література, історія України, історія рідного краю) у межах проведення II Обласного форуму медіапроектів «Про Батьківщину свою дбаю, бо право жити гідно маю» (засновник конкурсу - Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти).
Наталія Петрівна Класс, вчитель української мови та літератури Комунального закладу «Запорізька спеціалізована школа-інтернат ІІ-ІІІ ступенів «Козацький ліцей» Запорізької обласної ради поділилася із присутніми думками про перспективи включення до підручників з української літератури нових імен письменників української діаспори, окрім хрестоматійних персоналій – І. Багряний, Є. Маланюк тощо.
Мосаєв Юрій Володимирович, кандидат соціологічних наук, доцент кафедри соціології та соціальної роботи ІЖМК виступив на засіданні Круглого столу із доповіддю «Досвід розвитку спорту в українській діаспорі в контексті реформування сучасного українського спорту як елементу україноцентричного соціокультурного поля».
Гиріна Тетяна Сергіївна, к. соц. ком., доцент кафедри журналістики, реклами й соціальних комунікацій ІЖМК провела «лікбез» про українське діаспорне радіо для учасників Круглого столу, під час якого якого присутні дізналися, що радіо українців в екзилі виникло задовго до появи радіостанцій на материковій Україні.
Марина Дядюн, завідувачка відділу документів із гуманітарних наук ЗОУНБ та Наталія Скрипак, бібліотекар, розповіли про ідею, процес створення Канадсько-українського бібліотечного центру ЗОУНБ, оригінальний та унікальний контент фонду, що складається із рідкісних книг представників української діаспори.
Саме у фондах Канадсько-українського бібліотечного центру ЗОУНБ містяться твори видатного журналіста та публіциста, лауреата Шевченківської премії Романа Рахманного. Про нього та його вагомий внесок у розвиток української журналістики була доповідь Кліщ Алли Вікторівни, старшого викладача КЖРСК.
Дякуємо Антоніні Романюк, редактору Філії ПАТ НСТУ «Запорізька регіональна дирекція», ведучій програми «Ранок: Запоріжжя UA» за інтерес до питання української діаспори та прагнення розкрити для запоріжців нові горизонти розвитку.
За результатами Круглого столу «Світове українство як апологет та реставратор української національної ідеї» планується видати збірку матеріалів, а учасники отримають сертифікат, що засвідчують участь у заході.

 

Кафедра журналістики, реклами й соціальних комунікацій ІЖМК