Відомості про фахівця Порохня Василь Михайлович

Народився 13 грудня 1949 року у селі Кінські Роздори Запорізької області Пологівського району. Середню школу закінчив в 1966 році, а в 1972 році Запорізький машинобудівний інститут, одержавши диплом інженера по автоматизації металургійного виробництва.

З листопада 1972 року до травня 1975 року працював майстром, енергетиком ливарного цеху Павлодарського тракторного заводу у республіці Казахстан. З травня 1975 року до січня 1982 року працював завідувачем сектора АСУТП металлургійного виробництва Павлодарського проектно-конструкторського інституту АСУ, де за розробку, як ГІП, керівник проекту автоматизованої системи управління електроплавкою(з-ди ЧТЗ, Россельмаш, ПТЗ, ХТЗ), отримав медаль ВДНХ СССР.

З січня 1982 року до серпня 1994 року працював спочатку доцентом кафедри машини та технологія ливарного виробництва, а потім з 1986р. завідувачем кафедри „Обчислювальна техніка”(спеціальність АСУ) Казахського державного технічного університету, де була створена очолювана ним галузева лабораторія автоматизованих систем ливарного виробництва з щорічним фінансуванням більше 500 тис.руб, яка співпрацювала з НДІ м. Москви(п/я «ЦНІТМ», НІІ Тракторосельмаш, НПО «Ритм»), м. Волгограда(ОКБ «Роботи»), м. Кемерово (ПКТІМ), м. Павлодара(ПКІАСУ). В 1985 р. створив науково-виробничий кооператив по розробці і виготовленню автоматизованих установок фізико-хімічного контролю властивостей формувальних сумішей та сталей, які знайшли впровадження в металургійній та машинобудівній галузях (м.Пєрмь, м.Волгоград та ін.).

У 1982 році захистив кандидатську дисертацію в Московському енергетичному інституті зі спеціальності «Елетротермічні установки і процеси», а потім в 1993 році - докторську дисертацію в Московському державному технічному університеті ім. М.Е. Баумана зі спеціальності «Ливарне виробництво».

З 1994 року по 1996 рік - декан факультету економіки і управління Запорізького державного технічного університету, де спільно з ЗАО «ЗАЗ» виконувалася НДР з підвищення ефективності виробництва автомобілів. В цей же час виконувалася НДР (за замовленням НІІАчермет) розробка експертно-інтелектуальної системи (Пролог) для чорної металургії, яка вперше в Україні була побудована на розпізнаванні організаційних і технологічних ситуацій і впроваджена на ЗФЗ, НФЗ та в Республіці Казахстан(ЄФЗ).

З 1996 року по квітень 2004 рік - завідувач кафедри „Математичні методи економіки та інформаційні технології в економіці” та декан факультету економіки та менеджменту Запорізької державної інженерної академії(ЗДІА), де в 2000 році вперше в Україні створив корпоративну систему навчання студентів з проведенням телеконференцій.

В 1998 році приймав участь в відкритті філіалу факультету на ЗАО «ЗАЗ» та в 1999 році відкрив філіал факультету на ЗАО «ЗАЛК», де, окрім навчальної роботи, виконувалися НДР з тематики підприємств.

Кафедра „Математичні методи економіки та інформаційні технології в економіці” в 2000 році була занесена до альманаху «Созвездие» м. Запоріжжя, як одна з найкращих в Україні.

У 2000 році одержав диплом інженера- економіста з відзнакою. У 2001 році отримав атестат професора по кафедрі математичних методів економіки та інформаційних технологій.

З 1999 року член підсекції „Економічна кібернетика” науково методичної комісії з економічної освіти Міністерства освіти і науки(МОН) України, експерт державної акредитаційної комісії МОН України. Член авторського колективу та експерт по розробці Стратегії соціально-економічного розвитку Запорізького регіону.

У 2003 році отримав лист-подяку від директора департаменту вищої освіти МОН України за подвижницькі ідеї в галузі розвитку людського капіталу в освіті, деякі з яких були покладені в розробку законодавчих актів ВР України.

У 2004 році захистив другу докторську дисертацію з економіко-математичного моделювання у Донецькому національному університеті.

У 2004 році пройшов стажування в США(штат Іллінойс) і отримав сертифікат з on-line технологій в освіті.

В 2004 року був запрошений в Київський національний торговельно-економічний університет на посаду професора для створення корпоративної системи управління ВНЗ. Де була розпочата робота щодо концептуального підходу до впровадження інформаційних технологій в передові освітні технології. Але потім, за запрошенням ректора КПУ, повернувся в м. Запоріжжя.

З 2004 по 2005 рік зав. кафедри Економічної кібернетики та статистики, з вересня 2004 року проректор з навчально-педагогічної роботи, директор Інституту післядипломної освіти КПУ , де вперше в регіоні спільно з торгово- промисловою палатою була впроваджена школа МВА(Master Business Administration) зі спеціальностей: Бізнес-адміністрування, Прикладна економіка, Управління навчальними закладами.

Отримав сертифікат корпорації «Парус», приймав участь в розробці ІС «Project Expert» та був представником компанії “Pro Invest Conculting” (Москва) в Україні. Пройшов навчання за курсами «Англійський для середнього рівня» та «Діловий англійський» в компанії ЕШКО та DuoLingo і володіє англійською мовою.

Обраний дійсним членом Української академії Економічної кібернетики, Української академії економічних наук та Української академії соціального управління. Приймав участь в створенні асоціації Економічної кібернетики в Україні.

Голова спеціалізованої вченої ради по захисту докторських та кандидатських дисертацій в КПУ по 2019 рік (три каденції). Головний редактор фахового журналу «Держава та регіони», cерія «Економіка та підприємцтво» по 2018 рік.

Опублікував понад 220 наукових робіт: з них більше десяти підручників і монографій, зокрема «Интегрированная система управления гибким автоматизированным литейным производством», «Експертні системи в економіці», «Стратегічне управління», «Інтелектуальний капітал економічного зростання».

Приймав участь в міжнародних наукових конференціях в США, Польщі, Іспанії, Єгипті та інших.

Зробив фундаментальний внесок в розробку теорії ефективного управління економічними системами, зокрема управління інтелектуальним капіталом економічного зростання. На базі цього у м. Запоріжжя створено наукову школу з проблем моделювання та управління інтелектуальним капіталом, де підготував 7 докторів та 11 кандидатів наук.

Нагороджений грамотою та відзнакою об’єднаних сил України Козацьким Хрестом Першого Ступеня в 2020 році за розумну ініціативу, допомогу та сприяння у виконанні службових(бойових) завдань в районі проведення операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.